Блог за здравословен начин на живот.  Гръбначна херния.  Остеохондроза.  Качеството на живот.  здраве и красота

Блог за здравословен начин на живот. Гръбначна херния. Остеохондроза. Качеството на живот. здраве и красота

» Интересно занимание за деца на 2 3 години. Корекционни и развиващи класове за развитие на вниманието, паметта, мисленето. Упражнение за разлика в цвета

Интересно занимание за деца на 2 3 години. Корекционни и развиващи класове за развитие на: внимание, памет, мислене. Упражнение за разлика в цвета

Цели:

Научете децата да разбират и разграничават понятията „високо“, „ниско“.
Укрепване на способността да се брои до три, както и способността да се сравнява популацията „един-много“.
Формирайте въображение и пространствено мислене.
Да се ​​запознаят децата с геометричната форма „квадрат“.
Упражнявайте ономатопеята и ясното произношение на звуците.
Да се ​​развие у децата разбирането и използването на предлозите „on“, „in“, „under“, „from“ в речта.
Научете се да съчетавате числа със съществителни.
Продължете да се учите да рисувате с пръсти, оставяйки отпечатък на правилното място; извайвам от пластилин с техниката "директно търкаляне"; точно залепете детайлите на изображението на желаното място.
Развивайте речевото внимание и фините двигателни умения.

Оборудване:

Картина-фон "небето и земята", фигурки на слънцето, облаци, къщи, цветя.
Фонова картина с картина на къщи, квадратни хартиени прозорци, моливи за лепило.
Сдвоени снимки с изображение на къщи.
Построена от дизайнерски едно-, дву- и триетажни къщи.
Дървени шпатули. Многоцветни щипки за дрехи.
Голям строителен материал, различни характеристики за препятствието.
Снимка-диаграма на къщата, подробности за тези къщи от цветен картон.
Чертеж на къща с празни прозорци, жълта боя с пръсти.
Лист хартия с изчертани две вертикални линии, пластилин.
Образователна игра „Вземи ключа от ключалката“.
Снимка на три къщи. Фигури на жирафи, хипопотами и змии.
Аудиозаписи: „Има ключалка на вратата“, „Има къща в гората“, „Искам да построя къща“ (Железнов).

Ход на урока:

Поздравления

Здравейте, слънцето е златно!
(Ръцете нагоре с протегнати пръсти - имитация на слънчеви лъчи)

Здравейте, небето е синьо!
(Ръцете рисуват „облаци“ в небето)

Здравей, безплатен бриз!
(Родителите духат леко по главите на бебетата)

Здравей малък приятел!
(Потупване по главата на детето)

Живеем в една и съща земя, поздравявам ви всички!
(Учителят подава ръка на всяко дете и поздравява)

Игра с пръсти "Нова къща"

Чук чук чук чук чук чук!
Вземи чука, приятелю!
(Удряйте юмрук в юмрук, редувайте ръцете)

Ще построим нов дом
В тази къща има прозорец.
(Палците са сгънати в рафт, останалите са свързани с "покрив")

Има още един, по -висок.
(Вдигнете ръце, без да променяте позицията на пръстите си)

В горната част на покрива има комин.
(Вдигнете стиснат юмрук с удължен показалец)

Къщата е готова, каним гостите:
Ела скоро!
(Приканващ жест с ръка)

Дидактическа игра "Къща на планината"

Снимката показва небето и земята. Покажи небето. Покажете земята. Вземете къщата в ръцете си и я прикрепете към картината. В коя част на картината прикрепихте къщата, към небето или земята? Защо?
Сега поставете слънцето и облаците върху картината. Къде ще сложите слънцето и облаците? На небето.
И цветята растяха около къщата. Къде ще подредите цветята? На земята около къщата.
Колко къщи имате? Една къща. Колко цвята? Много цветя. Колко слънца? Едно слънце. Колко облака? Два облака.

Приложение "Windows"

Ето красиви нови къщи. Но как да се населят наематели в тях? Няма прозорци! Нека направим прозорци за тези къщи. Ето прозорците - квадрати. Залепете ги на правилното място.

Сдвоени снимки "Къщи"

Ето изгубените снимки. Намерете точно същата снимка.
Децата намират абсолютно същата картина като тяхната. Снимките са разпределени върху килима и техните двойки се раздават на децата.

Дидактическо упражнение "Високо-ниска къща"

Пред вас има къщи. Нека ги преброим. Едно две три. Вижте коя от къщите е най -високата? Кое е най -ниското? Пребройте колко етажа има в най -високата къща? Колко етажа има в най -ниската къща? Колко етажа има в средната къща?

Сега ще покрия и трите къщи с кърпички, а вие ще познаете къде коя къща е скрита. Под кой шал е скрита най -ниската къща? Най -високата? Средна къща?

Игра с щипки за дрехи "Красива ограда"

Ето ги дъските, а ето ги щипките за дрехи. Нека направим красива ограда от тях за нашите къщи.

Динамична пауза "На строителната площадка"

Трябва да прехвърлим строителни материали на строителната площадка. Ще ми помогнеш ли?

Децата носят големи строителни материали от едно място на друго, преодолявайки препятствия (коноп, „локви“ и др.)

Строителство "Поставете къщата"

Снимките показват диаграма на къща, която вие сами ще оформите и построите. Вземете детайлите и ги поставете на правилното място на диаграмата. Когато е нарисуван триъгълен покрив - прикрепете там цветен триъгълник, където квадратен прозорец - прикрепете квадрат.

Упражнение "Какви звуци чувате у дома?"

Как свири чайникът? S-s-s.
Как звучи алармата? Z-z-z.
Как капе вода от чешмата? Капка-капе-капе.
Как татко работи с бормашина? Ф ф ф.
Как бръмчи прахосмукачката? Ооо.
Как гостите чукат на вратата? Чук-чук.

Рисуване с пръсти "Запалете светлините в прозорците на къщите"

Дойде вечер и се стъмни. Трябва да включите светлината и тогава прозорците в къщите ще светнат с ярка светлина. Потопете пръста си в жълта боя и го задръжте до прозореца.

Музикална игра с пръсти „В гората има къща, изработена от трупи“

Играе се с пръст с аудиозаписа на Железнови.

Моделиране "Стълба"

Старата стълба трябва да бъде ремонтирана там, където стъпалата са счупени. Тук сме приготвили пластилин. Разточете внимателно тънки колбаси и ги прикрепете към нашата стълба.

Изкачваме се по стълбите
Ще преброим всички стъпки:
Много е забавно да се брои!
Едно две три четири пет -
Много е забавно да се разхождате!

Дидактическа игра „Изберете ключ към ключалката“

Децата вземат ключове за ключалки със същия цвят под музиката и ги отварят.

Къща на поляната,
Всички врати са заключени.
Ще вземем всички ключове
И ще отключим хижата.

Дидактическа игра „Чия къща“

Снимката показва три къщи - висока, долна и ниска. На децата се дават три фигури - жираф, хипопотам и змия.
Деца, помислете кой живее в коя къща? В каква къща живее жирафът? В най -високата къща. Защо решихте така? В каква къща живее хипопотамът? Хипопотамът живее в долната камара. Защо? Коя къща е подходяща за змия? Най -ниската къща е подходяща за змията. Защо?

Вашето бебе е на 2 години! Той е пораснал и сам знае как да направи много. Нещо повече, той вече говори в предложения и дори има собствено мнение по някои въпроси. Развитието на вашето бебе е огромно емоционално и социално. Двегодишно дете проявява интерес да опознава света около себе си. И всяко малко откритие му носи много радост.

Как да организираме дейности за развитие с детето си у дома

На тази възраст детето може да бъде ангажирано, за да му помогне да развие речта, въображението, да увеличи речника и да развие двигателните умения. По -добре е да провеждате часове с детето си редовно в определени часове на деня. Детето трябва да е в добро настроение по време на урока. И ако, но тогава не трябва да започнете да преподавате уроци на този ден.

Примери за уроци по рисуване за 2 -годишни:

  • Предложете на детето си боядисвайте фигурите, които рисуватеи форми. Например, можете да нарисувате котка с мишка. И кажете: "Помогнете на мишката да се скрие от котката!" Детето с удоволствие ще рисува върху мишката.
  • Рисуване на линии.Децата ще се интересуват от рисуване на линии, ако нарисуват животни и любимата си храна върху различни ръбове на лист хартия. Например, нарисувайте мечка, коза, зайче и мед, зеле, моркови. И след това помолете хлапето да изобрази пътеките, така че животните да достигнат храната си по тях.
  • Изображение на точки.Поканете детето си да рисува дъжд, семена за пилета, пясък на плажа. Покажете на детето си как да поставя точки и как моделът на точки се променя от степента на натиск върху молива.
  • Рисуване с печати.Закупените или домашно изработени печати ще помогнат на детето ви да нарисува цели истории в картинки.

Проучване на цветовете

Изучаването на цветове може да бъде забавно за дете. Покажете на детето си играчка или нещо и повторете няколко пъти какъв цвят е. Можете да започнете да преподавате цветове заедно с преподаването на думи за обекти. В този случай, заедно с произношението на името на обекта, назовете и неговия цвят. Например: „Виждате ли каква бяла котка!“, „Нека сложим пирамидата. Вземете червения пръстен и го поставете върху жълтия пръстен ”и така нататък. На улицата можете да помолите детето си да назове цветовете на паркираните коли. Опитайте се да измислите интересни игри, за да научите децата на имената на нещата, цветовете и свойствата на предметите.

Моделиране от пластилин и тесто

Използването на детски пръсти при извайване от пластилин или тесто помага да се развият фините двигателни умения. А това провокира развитието на речевите и мисловните му способности. Запознайте детето си с основните техники за работа с пластилин. Децата обичат да творят и със сигурност ще извайват своите шедьоври с интерес. За дете на 2-3 години уроците по моделиране се провеждат 1-2 пъти седмично в продължение на 5-10 минути. Купете дъска за моделиране за уроци по скулптура.

Как да научим децата да извайват от пластилин:

  • Първо научете децата си основни техники за моделиране... Те включват търкалящи се колбаси, топка и цилиндър от пластилин.
  • След това помогнете на детето си да разбере как промяна на прости формив съответствие с плана. Например, можете да направите диск или капчица от топка, пръстен от наденица и конус от цилиндър.
  • Покажете на детето си това можете да създавате различни фигури от прости форми.

Музика и развитие на бебето

Двугодишните слушат музика с интерес. Запознайте децата с вокални и инструментални произведения. Слушайки ги, децата имат преживявания и чувства. Чудесен вариант е да запознаете децата с песни от детски карикатури. Обикновено децата са щастливи да научат песента, която им харесва.

Форми и броене

След 2 години детето лесно може да запомни основните геометрични фигури. Той просто се нуждае от малко помощ в това. Покажете на бебето си фигура и кажете нейните имена. Ако в същото време фигурите също са с различни цветове, детето едновременно ще овладее имената на цветовете.

Започнете да изследвате геометрични фигури с триъгълник, кръг и квадрат. След като се е научило да ги различава, детето може да премине към по -сложни форми - овал, ромб, правоъгълник.

Когато играете с детето си, посочете броя на играчките и предметите. Това позволява на детето постепенно да се научи да брои. Например помолете детето си да брои пръстите си. Заедно с него, огъвайки ги, пребройте пръстите на двете ръце.

Игри на открито (ВИДЕО "Образователни дейности за деца на 2-3 години. Идея номер 1")

Игрите на открито са важна част от развитието на детето. Всички деца обичат да играят на детската площадка. Те са щастливи да бягат, да скачат, да карат люлка и да се плъзгат надолу по хълма. Отглеждането на козунаци в пясъчника е любимо занимание на много двегодишни деца. Това е чудесна дейност за развитие на фината моторика на детето. Играта с пясък има успокояващ ефект върху нервната система на бебето. Не забранявайте на децата да бъдат активни на улицата само от страх, че ще замърсят дрехите си. По -добре да го облечете с нещо по -просто, защото за него активните игри са незаменим фактор за хармоничните.

Отделете време за упражнения с малките си. Рисувайте, играйте тесто заедно, пейте, танцувайте и играйте заедно! Това не само ще развие вашето бебе, но и ще ви подари много щастливи и радостни моменти.

Две години е началото на формирането на творческата независимост на детето. Образователните игри за деца на 2 години са насочени към формиране на социални, физически, интелектуални и умствени качества и умения.

С матрьошка

Подреждайки елементите на матрьошката по височина, детето се научава да прави разлика между формата и размера на предмета. Ярките цветове на играчката оформят визуалното възприятие. Чрез вмъкване на по -малката матрьошка в по -голямата, детето координира действията си, подобрявайки фините си двигателни умения.

Упражнение за разлика в цвета

Дете лесно ще се научи да различава цветовете, ако по време на всяка игра цветът на обект се произнася на глас.

Ако играта за развитие е насочена към конкретна тема от цветовата палитра, тогава на детето се задава въпросът: "Какъв цвят е това?" В случай на грешка възрастният трябва да посочи правилния вариант, но не бива да се карате на детето, защото то само се учи!

До 3 -годишна възраст децата запомнят основните цветове. За развиване на уменията се използват следните упражнения:


Уроци с мъниста с различни размери, форми и цветове

За играта се използват различни мъниста и въдица. В първите уроци е достатъчно да нанижете мъниста от същия цвят заедно с детето. Тогава задачите се усложняват и работят с диаметъра и формата. Скоростта на усложняване зависи от индивидуалните характеристики на детето и въображението на родителите.

Вместо мъниста, можете да използвате паста с различни форми. След като са показали на детето пример за нанизване на тестени изделия, им е позволено да опитат да направят продукта сами. Такава игра не само учи малчугана да прави разлика между форми и размери, но и развива фини двигателни умения.

Мъниста „направи си сам“ могат да бъдат използвани в по -нататъшни игри с кукли или украсени с елемент от декоративно пано.

Игри с топка

Играта с топка ще зарадва деца от всякакъв пол. Ползите от такива дейности са огромни: физическата активност се комбинира с развитието на сръчност, внимание и точност. Малка топка е достатъчна.

Отначало на детето се показва как да хвърля и хваща топката, след което я търкалят на пода или на земята. На следващия етап те играят, като хвърлят предмета един към друг. Буря от емоции се предизвиква от игри, в които детето може да изтласка топката с крак.

Идеално е такива дейности да се провеждат на чист въздух. Една проста и полезна игра ще донесе много забавление и необходими умения.

Звуково произношение

Детето ще хареса игрите с произношението на прости гласни. Например, когато четат приказки, те озвучават вика на героите и повтарят „а-а-а“.

Посещението в зоопарка ще ви позволи да произнесете звуците, които издава определено животно. Използването на играчки ще ви позволи да постигнете подобен резултат у дома, например играта с кон е придружена от звука „и-и-и“, а със самолет звукът е „оо-оо-оо“ .

Произношението на съгласни има един нюанс - те са разделени на меки и твърди. В детската градина се приемат няколко упражнения, които отчитат тази функция. Можете също така да ги провеждате у дома.

Например, направете няколко скици за детето с предмети, започващи със звука „М“ с мек и твърд звук: кола, муха, мляко и мелница, топка, мед.

Коя ръка

За тази игра ще ви трябва прост предмет, който можете да държите в затворената си длан, например малка играчка. На детето се дава задачата да познае в коя ръка е скрита играчката.

Постепенно той ще се научи да отгатва играчката по обема на ръката, където ръката е скрита повече. Образователна игра ще развие наблюдателността и въображението на детето.

Скачане

Тази игра се играе най -добре на открито. Физическата активност в комбинация с чист въздух ще бъде в пъти по -полезна.

За деца от 1 до 2 години е подходящо скачането на равна повърхност. В този случай си струва да вземете препятствие като основа, например да прескочите малко камъче. Тогава задачата се усложнява чрез скачане от ниска височина или над въже.

  • « Жаба". На детето се предлага ролята на жаба, която трябва да хване комара с пляскане. Сапунените мехурчета могат да се появят като комари.
    • « Две жаби "... Възрастният и детето се хващат за ръце и скачат заедно, казвайки:

Вижте, има две смеещи се жаби, скачащи по ръба. Скочи-да-скочи! Скочи-да-скочи! Скачайте от петата до петите.

      • « Жаба в блатотоВ средата на стаята е поставен кръгъл килим - това ще бъде блато. Килимът може да бъде заменен с въже, сгънато в кръг. Детето играе ролята на жаба, скачайки по кръга на два крака. Възрастен придружава играта с рима:

Ето една жаба по пътеката Скача, изпъвайки крака: Видях комар, извика "Ква-ква-ква"!

Познайте

Играта "Познай" се използва в голямо разнообразие от вариации. Развитието на звуковото възприятие е представено в ситуации, в които детето е помолено да отгатне как звучи обект, например чук чука „чук-чук“.

Познавайки героите на приказките, детето придобива фантастични умения. Децата обичат да слушат песни или приспивни песни, изпълнявани от майка им. Вече познатите мелодии могат да бъдат напети, оставете детето да отгатне песента и дори да пее заедно.

Внимание и памет

Дете на 2 години се отличава с любопитство и копнеж за всичко ново. Развитието на паметта и вниманието на тази възраст е в начален етап, важно е да не се прекалява. За деца под 5 години са достатъчни десетминутни сесии дневно.

Логическите игри са подходящи за развитие на вниманието:

      • « Намерете елемента". Родителите скриват предмет, познат на детето. Търсенията от дете задължително се придружават от съвети от възрастен.
      • « Каква е разликата между снимките". На детето се предлагат две снимки, различни по няколко предмета. Заедно е необходимо да се открият разликите между една и друга картина.

Развитието на слуховата памет се извършва с помощта на прости техники:

  1. Родителите крият играчка, която издава всякакви звуци. Детето я търси, разчитайки само на слухови способности.
  2. Интересна игра за хлапето ще бъде игра, в която различни предмети се поставят в кутия, оказва се нещо като дрънкалка. Детето се опитва да разбере какво има вътре чрез издадения звук.

Игрите, които използват техниките за пренареждане и изчезване на обекти, развиват паметта и мисловните процеси. На 2 -годишна възраст е достатъчно детето да предостави два предмета.

Например игра с пълнени играчки, на които са дадени конкретни имена. Първо, те играят с двете играчки, възрастният ги нарича с конкретни имена. След това премахват една играчка и питат детето къде е втората, като същевременно произнасят името на изчезналия герой.

Фини двигателни умения

Специално внимание се обръща на развитието на фините двигателни умения при деца на двегодишна възраст. До 7 години тази област е от първостепенно значение.

      • Повторете движението.Възрастният ще трябва да направи няколко различни движения, например да седне, да вдигне ръце нагоре, да пляска с ръце. Детето трябва да повтори след него. Скоростта на движение може да се забави и ускори. Тази игра развива не само двигателни умения, но и внимание.
      • Касичка за прасенца... Възрастният леко, с меки движения, потупва детето с длани или пръсти. Те започват от върха на главата, задната част на главата, челото, бузите, шията, раменете, гърдите, ръцете, корема, гърба, кръста, таза, задните части, бедрата, прасците, краката и завършват с краката. В същото време казвайки:

Три смешни прасета
Сложете стъпките заедно
И скоро излязох на разходка
Скочи, тъпчи по -забавно.

В същото време се наричат ​​и частите на тялото, които ръката докосва. След като детето се заинтересува от играта, то може самостоятелно да "премине" по този начин през тялото си.

      • Гимнастиката като животни.На детето се предлага да се разходи на гора с невероятни животни, които обичат да поздравяват по специален начин:
  1. Врабчетата стоят с леко раздалечени крака (размахват ръце нагоре и надолу, ускорявайки движението).
  2. Тогава врабчето отлетя (махат с ръце и се издигат на пръсти).
  3. Врабчетата обичат да плуват в локва (отърсват въображаема вода от ръцете и краката си).

Тогава те опознават бухала. Показана е мъдра сова с въртяща се в различни посоки глава. Детето трябва да повтори. Змията се изпълнява, докато седи в поза "на турски".

За да поздрави змията, шията се издърпва напред и се изтегля назад. Можете да покажете как змията пълзи далеч от позицията „легнала по корем“. Те пълзят по корем, като посочват на детето, че ръцете и краката работят едновременно.

Образователните игри за двегодишно дете ще позволят на умствените процеси да се развиват хармонично. В допълнение, способността за самостоятелна оценка на ситуацията и вземане на решения, дори с помощта на възрастни на първия етап, ще формира солидна основа за моралните принципи на индивида.

В играта детето усвоява много умения и умения, затова е важно да се поддържа интерес към подобни дейности.

Видео: Примери за уроци

Видео: Игри за развитие на детето

Период на адаптация -сериозен тест за бебета на 2-3 години. Стресовите реакции, предизвикани от адаптацията, нарушават емоционалното състояние на бебето за дълго време. Затова нашите класове ще помогнат на вашето дете бързо да се адаптира към детската градина.

Изтегли:


Визуализация:

МАДОУ ДСКВ "Приказка"

Класове с деца на 2-3 години

през периода на адаптация към предучилищна институция

Педагог-психолог

Смолич А.И.

ЗАЙКА Е ПОСЕТИЛ

Задачи:

  • Развитие на способността да се действа според правилата на играта;
  • Развитие на координация на движенията, общи и фини двигателни умения, усещане;
  • Развитие на вниманието, речта и въображението.

Материали:

Играчка Bibabo „Бъни“, едър боб в подаръчна кутия, малки играчки, сапунени мехурчета, солено тесто, картон.

Ход на урока:

1. Децата седят на високи столчета в зоната за игра. Психологът се преструва, че слуша, изважда играчка би-ба-бо:

Ох! Кой бяга и бърза да ни посети? Вижте кой е? Бъни. Какво зайче? Малка, мека, пухкава.

Заинка, зайче,

Малко зайче

Зайче зайче,

И нека покажем на зайчето колко сме добри и за да не се страхува от нас, ще го поздравим и ще си кажем името.

Всеки на свой ред поздравява зайчето, казва името му.

Бъни ти донесе подарък.

Психологът изважда подаръчна кутия, разклаща я. Всяко дете чука с пръст по капака на кутията с думите: „чук-чук-чук“. Кутията се отваря и децата виждат съдържанието й.

Какво е това? Зърна. Колко са там? Много. Сега нашите химикалки ще играят със зърната, а зайчето ще скрие подаръци за нас в кутия.

Психологът демонстрира как децата трябва да си играят със зърната, като ги прибират в юмруци и ги изсипват обратно в кутията (имитация на месене на тесто). В същото време психологът казва:

Омесете, омесете тестото,

Има място във фурната

Ще бъде, ще бъде извън фурната

Булки и козунаци.

Всяко дете се редува да играе със семената, след което психологът заравя по една малка играчка дълбоко за всяко. Децата намират изненада. Когато всички завършат упражнението, играчките отново са скрити в семената от самите деца.

2. - За това, че сте толкова добри момчета, зайчето ви е приготвило друг подарък - сапунени мехурчета. Как улавяме мехурчета? Две дръжки.

Децата излизат на постелката, улавят мехурчетата, след което всяко ги издуха на свой ред.

3. След това децата сядат на масата и играят със солено тесто.

Зайчето е толкова добро, той ни даде толкова много подаръци. И нека му дадем нещо? Нека му изпечем баница.

Децата разглеждат и докосват тестото. След това психологът раздава парче на всеки от тях.

Какво тесто? Леплив, мек. И нека смесим тестото си с вас (за пореден път казваме детската рима „Омесете, омесете тестото“). И сега ще навием наденицата (руло, руло - аз получавам наденицата). Каква красива, дълга наденица имаме! Сега нека го превърнем в кок. За да направите това, вие и аз отново трябва да замесим тестото, да го поставим на масата и да го разточим (аз търкалям, навивам - получавам кок). Какъв красив кок, нека го сложим на чиния (психологът раздава картонени кръгове) и го притискаме с длан. Оказа се красива, кръгла торта. И сега ще украсим нашия пай със зърна (психологът раздава едър боб на децата и те ги скриват в тестото). Сега нека подпишем вашата работа (всяко дете казва на психолога, който е направил тортата, а психологът го подписва).

Сега нека се сбогуваме с нашето зайче. Утре той ще дойде отново при вас. Хайде да измием ръцете си възможно най -скоро.

ЗАЙКА И НЕГОВИТЕ ПРИЯТЕЛИ

Задачи:

  • Премахване на емоционалния стрес, развитие на емпатия;
  • Развитие на фината моторика и речта;

Материали:

Bibabo играчка „Зайче“, пластмасови кофи с прорези в капака (лицата на анимационни герои са нарисувани на капаците), малки дървени кръгове, квадратчета, правоъгълници (наръчници от касата на числата и материал за броене), чаши, сапунени мехурчета , буркани от пластилин и хартия.

Ход на урока:

1. Децата седят на масата. Зайчето бибабо идва отново на гости. Децата казват кой е. Спомняме си римата:

Заинка, зайче,

Малко зайче

Дълги уши (поставете ръцете си към главата),

Бързи крака (тропнете с крака по пода).

Зайче зайче,

Страхувате се от деца (покрийте лицето си с длани)!

Какво зайче? Меки и пухкави. Какво е за зайче? Глава. Какво има зайче на главата си? Уши, очи, нос, уста. Какви уши? Дълго. Какво е? Опашка. Каква опашка? Къс.

Всяко дете разглежда зайчето и го погалва, казвайки: „Меко, пухкаво“.

Нашето зайче е тъжно, зайчето плаче. Приятелите му се разболяха. Те имат възпалено гърло, главоболие, кихат и кашлят. Нека помогнем на зайчето и неговите приятели. Ние ще ги лекуваме - лекувайте ги с витамини.

Психологът раздава на всяко дете кофа, чаша, пълна с кръгове, квадрати и правоъгълници.

Вижте, деца, в тази чаша има витамини. Какво са те? Различни. Трябва да вземемЕДИН витамин и го поставете в устата на приятелите на нашето зайче. След това вземете още един и го поставете отново в устата си. И така докато всички витамини свършат. Какви добри момчета сте всички! Справихме се със задачата - те излекуваха приятелите на нашето зайче. За това те искат да играят с вас.

2. Децата отиват на постелката, улавят мехурчета, след което всяко ги издухва на свой ред.

3. - Сега нека направим няколко упражнения с зайчето.

Сиво зайче седи

И той мърда с уши (клекнал и сложил ръце към главата си).

Зайчето е студено да седи

Необходимо е да се затоплят лапите (ставаме и пляскаме с ръце).

Зайчето е студено да стои

Зайчето трябва да скочи (да скочи).

Някой изплаши зайчето -

Бъни - скочи и бягай (бягай в кръг)!

4. - О, какво смешно зайче. И нека, за да не се разболее никой друг, ще направим буркан с витамини. Ще разточим малки топки от пластилин и ще ги поставим в нашия буркан.

Децата сядат на масата? Психологът раздава на всеки буркан, изрязан от хартия и малки парченца пластилин.

Вземете ЕДИН парче пластилин, сложете го на дланта си и навийте кръгъл кок. Ние търкаляме, търкаляме - получаваме кок. Сега вземаме нашата кръгла кифла и я оформяме върху буркан. Горна част! Много добре! Колко красиво имате буркан с многоцветни витамини. Сбогуваме се с нашето зайче и неговите приятели и отиваме да си измием ръцете.

ВЪЛШЕБНА ЧАНТА

Задачи:

  • Създаване на положително емоционално настроение в групата;
  • Развитие на фини двигателни умения, памет, внимание и въображаемо мислене;
  • Развитие на речта, усещане;
  • Развитие на дихателната система;
  • Намаляване на прекомерната физическа активност;
  • Развитие на способността да слушате и чувате инструкциите на учител-психолог.

Материали:

Играчка Bibabo „Зайче“, вълшебна торбичка, банан, портокал, круша, сапунени мехурчета, картина на банан, жълта цветна хартия, нарязана на квадратчета, лепило.

Ход на урока:

1. Децата седят на масата. Зайчето отново идва на гости. Началото на урока е същото като 10/8/13 (повторение). Децата поздравиха зайчето, разгледаха го, запомниха стиха.

Зайче ти донесе подарък - вълшебна чанта. Има ли нещо скрито в него? Да видим какво има вътре?

Децата се редуват да вадят плодове от торбата, да ги разглеждат, да ги докосват, да извикват знаците.

Какво е това? Банан. Какъв банан? Дълго, жълто, вкусно. И какво е това? Оранжево. Какъв портокал? Голям, кръгъл, оранжев на цвят, ароматен (психологът драска леко кожата и оставя децата да я помиришат). И какво е това? Круша. Каква круша? Твърда, зелена, сладка, триъгълна форма.

Плодът се крие в торбичка. Психологът на всяко дете от своя страна иска да вземе един или друг плод от торбата.

Вземи ми, Василиса, дълъг, жълт банан. Диамант, вземи голям кръгъл портокал. Арсений, намери в торбата плътна триъгълна круша. Много добре! Ти си толкова умен, че зайчето иска да играе с теб.

2. Децата излизат на постелката, хващат / издухват сапунени мехурчета, правят упражнения със зайче (повторение, вижте урока от 8.10.13).

3. Децата сядат на масата. Психолог разпространява снимка на банан. Намазва го с лепило и раздава на децата жълта цветна хартия, нарязана на квадратчета.

Какво е това? Банан. Какъв банан? Дълго, жълто, вкусно. Сега ще направим красив, дълъг, жълт банан и ще го дадем на нашите майки. Размазваме показалеца в лепило, улавяме с този пръст малко квадратче и го залепваме върху банан.

Децата сядат на масата и правят апликация от банан.

Какви добри момчета сте! Имате красиви банани. Нека се сбогуваме с нашето зайче и да отидем да си измием ръцете.

МОЯТА СМЕШНА, ЗВУЧАЩА ТОПКА

Задачи:

  • Премахване на емоционално и мускулно напрежение;
  • Развитие на фините двигателни умения, речта, усещането;
  • Развитие на сетивното възприятие;
  • Развитие на дихателната система;
  • Намаляване на прекомерната физическа активност;
  • Развитие на способността да слушате и чувате инструкциите на учител-психолог.

Материали:

Голяма бибабо играчка „Зайче“, красив буркан или кутия, скачащи топки според броя на децата + 1 за психолог, пясък, поднос, кърпа, сапунени мехурчета, жълта боя, картина с топка, пробождане ( залепете с гъба в края).

Ход на урока:

1. Децата седят на масата. Татко-заек бибабо идва на гости. Децата го гледат, поздравяват на свой ред, запомнят стиха (виж урок от 8.10.13, повторение).

Психологът изважда затворен красив буркан / кутия с подскачащи топки, разклаща го.

Татко заекът ни донесе подаръци. Ох! Че вдига толкова много шум там. Нека да разгледаме (всяко дете на свой ред почуква с пръст по капака с думите: „Чук-чук-чук“, психологът отваря буркана)! Какво е това? Топки. Колко топки? Много. Какви топки? Различни, кръгли. Закир, вземиЕДИН най -красивата топка и я дръжте здраво в ръката си (раздаваме на всички). Сега поставяме топката на масата, поставяме длан върху нея и търкаляме топката.

Замахвам го напред -назад (търкалям топката напред -назад).

Отдясно, наляво, както искам (търкаляме се надясно, наляво)!

Не пускам ръцете си

Сега играя с топката (търкаляме топката от едната ръка в другата на масата).

Сега другата писалка играе с топката. Много добре! Разточихме топката добре. И сега вдигнаха дръжката с топката високо нагоре.

Разклащам топката силно (стискам, разтварям юмрука),

И ще сменя дланта си (преместваме топката в другата ръка, повтаряме упражнението).

2. Психологът изважда тава с пясък, покрита с кърпа. Сваляме кърпата и показваме какво има на тавата.

- Децата играеха с топките толкова добре, че заешкият татко реши да ви изненада. Какво е това? Пясък. Нека си поиграем с химикалките. Колко пясък? Много. Какво прави той? Руши се. Сега ще рисуваме върху нашия пясък. Показахме показалеца, с този пръст ще нарисуваме кръгла топка.

Психологът демонстрира как се играе с пясък, взима го и го излива обратно, след това начертава кръг и дава на всяко дете на свой ред да направи същото.

Много добре! Играхте толкова добре с пясъка и рисувахте, че заешкият татко иска да прави упражнения с вас и да издухва мехурчета.

3. Децата излизат на постелката, хващат / издухват сапунени мехурчета, правят упражнения със своя татко-заек (повторение, вижте урока от 8.10.13).

4. Децата сядат на масата. Психологът разпространява снимки на топка, удари, потопени в жълта боя.

Какво е това? Топката. Каква топка? Голям, кръгъл. Сега ще боядисваме топката си с боя. Какъв цвят е тази боя? Жълт като слънцето. Нека да вземем нашата вълшебна четка в дясната дръжка и да „тъпчем“ по нашата топка с нея. Ето как е - отгоре, отгоре, отгоре (рисуваме рисунката в рамките на контура чрез намокряне). Много добре! Сега се сбогуваме със заешкия татко и отиваме да си измием ръцете.

ЩЕ НОСЯ КУКЛА МЪРЗА

Задачи:

  • Създаване на положително емоционално настроение в групата;
  • Развитие на сетивното възприятие;
  • За затвърждаване на знания за геометрична фигура - кръг;
  • Да се ​​консолидира понятието „идентично“;
  • Развитие на способността да координират действията си с действията на други деца, с правилата на играта, с ритъма на стиха;
  • Консолидиране на пространствени представи;
  • Развитие на фината моторика, речта;
  • Развитие на дихателната система;
  • Намаляване на прекомерната физическа активност;
  • Развитие на способността да слушате и чувате инструкциите на учител-психолог.

Материали:

Кукла, снимки с изображение на връв с мъниста според броя на децата, кръгове от касата на числата и материал за броене, съответстващ на броя мъниста на снимките, красив буркан / кутия, скачащи топки, сапунени мехурчета , пластилин, снимки с изображение на низ за мъниста (за творчество).

Ход на урока:

1. Психологът показва куклата.

Вижте, момчета, които ни посетиха днес. Кой е това? Кукла. Каква кукла? Красива, умна, голяма. Нека поздравим нашата кукла (децата се редуват да се ръкуват с нея).

Кой не знае тази кукла?

Не можете да намерите по -добра кукла!

Веднага отваря очи,

Просто го вземаш на ръце.

Ще сложа мъниста на куклата

Ще шия нова рокля.

Не ме води до баба ми

Моята кукла е в старата.

Децата разглеждат куклата, показват и назовават части от тялото.

Нашата кукла е тъжна, тя плаче. Мънистата на куклата се счупиха. Ще помогнем ли на нашата кукла? Да й направим ли нови мъниста? Това са мънистата, които имам (психологът раздава снимки с мъниста и кръгчета), а аз също имам тези мъниста. Какво са те? Кръгла, малка. Колко са там? Много. Ние взимамеЕДИН мънисто и потърсете кръгла къща за него на снимката. Сега вземаме повечеЕДИН мънисто и ние търсим кръгла къща за него и така нататък, докато не ни свършат мънистата и къщичките за тях. Какви добри момчета сте! Направихме нови, красиви мъниста за нашата кукла! За това тя е подготвила подаръци за вас.

2. Психологът изважда кутия с подскачащи топки (повторение, вижте урока от 10.10.13).

Много добре! Играхте толкова добре с топките, че куклата иска да прави упражнения с вас и да издухва мехурчета.

3. Децата отиват на постелката, хващат / издухват сапунени мехурчета, правят упражнения (повторение, вижте урока от 8.10.13).

4. Децата сядат на масата. Психологът вади снимки на връв за мъниста и малки парченца пластилин.

Сега нека направим подаръци за нашите майки. Погледнете внимателно листата, върху тях има изтеглени конци. Покажи ми, Арслан, където на листа ти е изтеглена нишка. Взимаме с васЕДИН парче пластилин, сложете го на дланта си и навийте кок. Ние търкаляме, търкаляме - получаваме кок. Ето какъв красив кръгъл колобок се оказа. Сега извайваме нашето кръгло мънисто на връв. Взимаме повечеЕДИН парче, отново го навийте на дланта си и го извайвайте върху нашата нишка и така нататък, докато конецът изтече. Много добре! Какви красиви мъниста си направила за майките! Сбогуваме се с куклата. И отиваме да си измием ръцете.


Тук можете да правите йога с детето си с детето си; слушайте интересна лекция или участвайте в творчески работилници за създаване на интериорни предмети, аксесоари и играчки; започнете да рисувате от нулата или укрепете уменията си; слушайте концерт с цялото семейство или гледайте представление. Провеждат се и класове за развитие на деца.

2. Двуезичен детски клуб Metland Kids
На възраст от 1,5 до 7 години

Клубът работи на базата на английската езикова гимназия в Метланд. Тук можете да практикувате капоейра, да комбинирате работа в художествено студио с уроци по испански, уроци по английски с музика и португалски с капоейра. Също така клубът откри група „Английски за майките“. Адрес на клуба

3. Сезони на градината на мама
От 0 до 6 години

Абсолютно прекрасно пространство за майки с бебета принадлежи на проекта Seasons. От 2014 г. проектът се помещава в отделна дървена къща точно на детската площадка на Ермитажа. В Sadik се провеждат класове за майки и бебета, фотосесии, представления, концерти, а през уикендите - детски рождени дни и семейни партита в духа на фестивалите на списанията Seasons. В Садик на мама има също кафене и фризьорски салон за деца. Адресът на Садик

4. Семеен център CitYkids в градината Бауман
От 0 до 6 години

Творческите работилници са отворени в CitYkids, тук можете да дойдете на йога или детска пиеса, музикален урок или семинар по психология. По време на часовете бебето може да бъде оставено под наблюдението на учител в компанията на връстници. Графикът на центъра включва: йога за новородени, музика с мама, приказки, танци, арт терапия. А точно до клуба има невероятна детска площадка „Обитавана ограда“. Адрес на CityKids

5. Детски клуб "Шардам"
На възраст от 2,5 до 12 години

В часовете на Творческата работилница на Татяна Краснова децата на възраст от 2,5 години се запознават с основите на живописта, графиката и дизайна с помощта на удобни инструменти, които ще им позволят да разширят собствения си творчески опит и разбиране за изобразителното изкуство. Адрес на Шардам

6. Проект „Концертини“ (КОНЦЕРТИН)
От 1 месец

Новият проект "Concertini" дава на децата първото запознаване със света на класическата музика. Майки с бебета идват тук. Пред публиката се изявяват професионални музиканти от известни московски оркестри, лауреати на международни конкурси. Програмата е предназначена за музикалните вкусове на сложни възрастни и в същото време е адаптирана за възприятие на децата (от 0 -годишна възраст). По време на концерти бебетата могат да лежат на възглавници, да пълзят, да играят и да общуват с връстници.

7. Проект "Заедно с мама"
От 1 месец

Този проект е "ветеран" на детското движение в Москва; от 2009 г. тук се организират концерти на класическа музика за майки с бебета. Възрастните слушат музика, а децата танцуват и играят с музиканти на тамбури и маракаси. Не е необходимо да седите спокойно на местата си. Проектът също така провежда класове по английски език, йога, майсторски класове по образа, съвместни летни ваканции на морето или в района на Москва, семейни дискотеки, мамсовет. Има и курсове за деца с татковци и детски театър за най -малките.

8. Музикално -образователен проект "SemiNotka"
На възраст от 2 до 12 години

Семейният проект на музикантите Турчинс е добре познат и на московските семейства. Настя и Александър измислят цикли от музикални срещи и ги провеждат на различни места. Това не са скучни лекции, а истински творчески интерактивни. Сред програмите на "SemiNotka" са "Негово Величество Органът", "Принцеса цигулка и нейното семейство", "Пиано - както форте, така и пиано" и други. Специален цикъл от часове "За какво пее природата?" за малки деца от 2 до 6 години е изграден около четири елемента - вода, огън, земя и вятър. За деца от 1 година има цикъл "Музикални години".

9. Студио за ранно развитие "Моцарт-ефект"
На възраст от 1 до 12 години

Още един музикален проект за деца, където можете да слушате класика. Проектът вече е на 12 години. В студиото звучи класическа музика на живо, изпълнена от професионални музиканти и солисти на най -добрите московски оркестри. Децата рисуват и пеят, а също така се опитват да свирят на детски инструменти. Децата опознават шедьоврите на класическата музика на Моцарт, Чайковски, Бах, Вивалди, Прокофиев и много други и се опитват да свирят заедно с музикантите сами. Деца от 4 -годишна възраст трябва да се явят на прослушване, за да влязат в студиото. Адрес на студио

10. Проект Babyconcert
От 0 години

Децата от раждането до училищната възраст се наслаждават на мелодиите на Моцарт, Брамс, Чайковски, Щраус, Гершуин и други изключителни композитори в изпълнение на най -добрите музиканти на Русия. Концертите се провеждат в кафенето Sea Inside в Соколники, на базата на проекта CityKids и на други приятни места в Москва. Децата не са принудени да седят тихо - на срещи, децата танцуват и пеят, разхождат се свободно из залата и гледат отблизо инструментите.

11. Еврейски културен център на Никитская (ЕКТ)

От 2 години

EKC има много интересни студия за деца и възрастни. Деца от 2,5 години могат да посещават класове на литературния клуб „Четене-игра“. Детски театър на английски език показва в центърапоредица от интерактивни изпълнения на английски език за малки деца от 2 -годишна възраст. А има и прекрасен център за развитие „Тапуз“. Детето може да бъде доведено за цял ден, тук ще бъде хранено, изведено на разходка, а малчуганът ще има много интересни занимания: задълбочено изучаване на руски, английски и иврит, запознаване с приказки и литература; хореография и музика, солфеж и ритъм, йога и фитнес, балет и хореография. EKC адрес



12. Клуб за контакт с бебета
От 3 месеца до 3 години

Клубът провежда уроци по танци за майки, татковци, баби и дядовци с бебета. Основната цел на часовете е да се установи контакт между майка и бебе. Чрез специални техники, близък контакт, елементи на танци, танци и двигателна терапия, кръгли танци и игри майките се научават да чуват и разбират по -добре детето си. По време на часовете бебето е на ръце, в прашка или точно до майка си. Адрес на клуба

13. Детско пространство "Двигалка"
От 0 до 5 години

Зала в центъра на Москва, специално оборудвана за движение, творчество и хармонично развитие на децата. Деца под 3 години учат заедно с майките си. Занятията са изградени на принципите на ORF-педагогиката и танцово-двигателната психотерапия. Най-малките участници, на възраст от 0 до 12 месеца, участват в психологическата група за танцово движение BabyContact, която е описана по-горе. Адрес на залата

14. Център за позитивен начин на живот BrightFamily
От 0 до 5 години

Основният фокус на центъра са родителските практики на Bertlight (Birthlight ™, Великобритания, Кеймбридж), разработени от основателя на Birthlight Франсоаз Фридман през 80 -те години. Курсът се основава на комбинация от мъдростта на Изтока и напредналите западни научни разработки. BrightFamily представя следните йога области: йога за бременни жени, аква йога, бебешка йога от раждането до 4 -годишна възраст, детски плувни програми (от 1,5 месеца). Адрес на центъра

15. Работилница „Малки деца и голямо изкуство“
От 2 години

Работилницата се ръководи от московска скулпторка и майка Лиза Лавинская. По забавен и забавен начин децата се запознават с историята на изкуството, посещават музейни изложби, рисуват, извайват и правят керамика. Обикновено часовете започват с кратка лекция по история на изкуството, за най-малките това може да бъде десетминутна приказка или кратка карикатура. Децата се запознават с творбите на художници от различни времена и след това създават свои собствени. В работилницата има и курс за възрастни. Адрес на работилницата

16. Детски център "Златен петел"
На възраст от 1,5 до 17 години

Детският център „Златен петел“ работи в Москва от 1987 г. В центъра децата от 1,5 до 17 години могат да учат по цялостна програма, която съчетава основите на музиката, хореографията, визуалното и театралното изкуство. Занятията се провеждат от професионални музиканти, режисьори, художници и хореографи. Център "Златен петел" си сътрудничи с Московския държавен университет. М.В. Ломоносов, Руския институт по културология и Държавната славянска академия. Адрес на центъра

17. Център за ранно развитие на английски Gymboree Play & Music
От 0 до 6 години

Децата се обучават тук по метода на ранното развитие на Gymboree, който е изобретен преди повече от 35 години. Предполага се, че всяко дете има даденостите, дадени му от природата. Ако започнете да ги развивате правилно и навреме, ще се появят способности. Днес компанията прилага своите програми за обучение в 33 държави по света и в повече от 700 центъра, работещи по франчайз системата. Всички часове в центъра се провеждат на английски: „Играй и учи“ от 0 до 3 години; Музика (6 месеца - 6 години), Изобразително изкуство (18 месеца - 6 години); Спорт (3-6 години); Семейни уроци (0-6 години); Училищни умения (3-6 години). Адрес на центъра

18. Клуб за ранно езиково развитие Baby Bilingual Club
От 1 година

Класовете се преподават само от носители на езика и специалисти по ранно развитие. Основният принцип на работата на клуба е активната комуникация по метода TPR (Total Physical Response), който предполага, че в класната стая учениците използват всички органи на възприятие и постоянно променят дейността си. Малките деца учат английски чрез игра, музика, творчество и четене или слушане на книги на английски език. Най-малките (на възраст 1,5-2 години) идват на уроци с майките си. Адрес на клуба

19. Семеен екоклуб "Древо"
9 месеца до 7 години

Клубът има Училище за ранно развитие, където децата опознават света около тях, играят на дизайнерски ръчно изработени играчки и общуват с връстниците си. Сред интересните програми, заслужаващи споменаване, са Училището по етикет и Училището на спасителите. Спортният блок е представен от фитнес студио "Крепиш", студио за ритмопластика и танци, часове по йога и уроци по самозащита. Освен това клубът разполага с детска стая за игра и библиотека с богата колекция от детска литература.

Ако не сте намерили любимото си място за деца в рецензията - пишете за това в нашата редакция: [защитен имейл]уебсайт.